Ako začať s príkrmami
Ako začať s príkrmami
Odporúča sa začať s príkrmami od 6. mesiaca života dieťaťa, u detí na umelej výžive sa môže začať o dva, tri mesiace skôr.
V druhom polroku života začínajú dieťaťu rásť prvé zúbky a tvorí sa viac slín. Svaly jazyka i úst sú dostatočne silné a dieťa rado veci hryzie a žuje. Je aj omnoho šikovnejšie a obratnejšie, dokáže sedieť s oporou. Tráviaci systém a ostatné orgány sú takisto v tomto čase už pripravené na zmenu.
Na podávanie príkrmov je vhodná malá plastová lyžička, plochá, nehlboká, s neostrým okrajom. Podávanie nemliečneho príkrmu dojčenému dieťaťu lyžičkou je takisto zárukou zachovania jeho záujmu o matkin prsník a pokračovanie v úspešnom dojčení. Príkrmy pokiaľ možno nemixujte, ale ju rozpučte vidličkou alebo lyžicou, prípadne ju prepasírujte.
1.Prvé býva mrkvové pyré ako náhrada obedňajšej dávky mlieka.
Niektoré maminky preferujú varenie zeleniny na pare. Úspechom bude ak dieťatko z prvej dávky ochutná. Kým dieťa nespapá obedňajší príkrm v takom množstve, že mu stačí ponúkneme mu ešte mliečko. Nový druh zeleniny alebo neskôr aj ovocia skúšame ponúkať aspoň 3 dni, aby sme mohli spozorovať prípadnú alergickú reakciu.
2. Ako druhé po mrkve skúšame príkrm so zemiakom.
Spolu s mrkvičkou uvaríme dieťatku zemiak. S touto zeleninou sa začína preto, lebo výskyt alergie na tieto potraviny je skutočne výnimočný a na rozdiel od ovocia, zelenina nie je typicky sladká a dieťa si tak môže privykať na prirodzené chute. Ak by sme ako prvé ponúkali ovocie, mohlo by sa stať, že dieťa bude neskôr odmietať iné, nesladké chute.
3. Ďalšími v poradí sú kaleráb, petržlen, cukina, patizón, baklažán, tekvica. Až po roku odporúčam podávať zeler alebo paradajky, kvôli možnej alergickej reakcii, taktiež aj karfiol, brokolica, kukurica, hrach, či zelené fazuľové struky podávame až v období, keď je dieťa na novú stravu zvyknuté.
4. Asi mesiac od začatia s príkrmami môžme zaradiť mäsovo – zeleninové kombinácie. Najskôr vo forme polievky. Vhodné sú spočiatku biele mäsá – kuracie, morčacie, králičie, ale aj kvalitné bravčové. Neskôr pridáme aj kvalitné hovädzie. Sladkovodné a morské ryby až po 1. roku života. Jedenkrát do týždňa môžeme mäso nahradiť vareným žĺtkom.Bielok podávame až po 1. roku kvôli možnej alergickej reakcii.
5. Ovocné pyré sa začína podávať u kojených detí behom 7. mesiaca, u nekojených behom 5. mesiaca ako desiatu. Začíname druhmi, ktoré sú pre naše zemepisné pásmo typické. Ovocie musí byť umyté, očistené a olúpané ( aj jablká, hrušky, broskyne, marhule ).
6. Od 7. mesiaca sa dá ovocie kombinovať s jogurtom, ktorý je nesladený, bez želatíny a škrobu, najlepšie s probiotickou kultúrou a bio.
7. Minimálne do konca 8. mesiaca nepodávame lepok! Obsahuje ho pšenica, jačmeň, ovos, žito a všetky výrobky z týchto obilovín. Ideálne sú ryžové, pohánkové, špaldové, vločky, kukuričná alebo špaldová bio kaša, ktoré je možné použiť aj na zahusťovanie polievok.
Autor: PhDr. Alena Gulánová