Nočné dojčenie

22.11.2011 21:16

 

Nočné dojčenie: 

Rôzne názory

Zástancovia režimu a nerozbitého nočného spánku od útleho veku tvrdia, že mnohé bábätká dokážu prespať noc bez dojčenia (povedzme od 23:00 do 7:00) už okolo 3 mesiacov a v 6 mesiaoch by všetky mali spať 12 hodín v kuse, lebo nočné dojčenia viac nepotrebujú. Naopak zástancovia dojčenia na požiadanie a tzv. „attachment parenting“ tvrdia, že dieťa potrebuje Vašu pozornosť aj v noci, ak už nie z nutričného hladiska, tak aspoň z citového. Proti obom týmto tvrdeniam však existuje námietka: Môže si každá matka exkluzívne dojčeného bábätka udržať dostatočnú tvorbu mlieka, ak má 12 hodín prestávku? A na druhej strane – je Vaša pozornosť to, čo Vaše dieťa uprostred noci naozaj potrebuje, alebo je to neprerušený občerstvujúci spánok? Ako sa zdá, pravda bude kdesi uprostred.

Dôležité fakty

Najnovší výskum o skladovacej kapacite prsníkov nám dáva dobrú predstavu, koľko dojčení bábätká staršie ako 4 mesiace potrebujú. Ženy s veľmi malou skladovacou kapacitou produkujú dostatok mlieka ak sú prsníky poriadne vyprázdnené 7 krát denne, ženám s extrémne veľkou kapacitou stači dojčiť 4 krát. Väčšina z nás teda potrebuje dočiť 5-7 krát z oboch strán. Tieto dojčenia tiež musia byť rozumne rozložené, aby sa medzi dojčeniami stačilo mlieko vytvárať a prsníky sa po dlhej prestávke nepreplnili. Takže napriek tomu, že zdravé bábätká sú schopné v druhom polroku prespať noc, mnohé potrebujú 1-2 nočné dojčenia, aby si udržali dostatok mliečka.

 

Výskum ohľadne spánku potvrdzuje ako príroda tieto veci krásne zosúladila. Medzi 4-6 mesiacom sa vyvinú spánkové cykly a aj nočný spánok, ktorý sa podobá na spánok dospelého človeka. Bábätko (rovnako ako dospelý človek) sa asi 8-10 krát za noc čiastočne preberie, aby sa pomrvilo a skontrolovalo, či je všetko v poriadku. Za normálnych okolností len asi 2 z týchto prebudení sú úplné.

 

Vaše bábätko sa úplne preberie 2 krát za noc a ak je to potrebné môžete ho nakŕmiť bez toho, aby ste spôsobili problém. Ak ho však dojčíte viac krát, čiastočné prebudenia budú nahradené úplnými a zdravý nočný spánok sa rozbije. A dôsledky? Unavená mama, mrzuté dieťa a seriózny spánkový problém...

Ako vznikne neprimerané nočné dojčenie

Najrozšíreniejšia teória ohľadne nepriméraného nočného dojčenia je teória o nesprávnych spánkových asociáciách. Hlavným predstaviteľom tohoto prúdu je jeden z najuznávanejších amerických odborníkov na detský spánok Dr Ferber. Ak Vaše bábätko zaspáva vždy iba pri dojčení, bude aj v noci očakávať uspanie dojčením zakaždým keď sa preberie. Preto je dôležité naučiť ho zaspávať samé v svojej postielke a nenechať ho zaspať pri dojčení, inak bude v noci požadovať dojčenie, aj keď ho už v skutočnosti nepotrebuje.

 

Dr Weissbluth však oponuje, že bábätká v druhom polroku sú dostatočne inteligentné, aby sa naučili rôzne asociácie pre rôzne situácie a preto zaspávanie pri dojčení nespôsobuje nočné budenie a vyžadovanie dojčenia. Dr Ferber tiež priznáva, že mnohé bábätká, ktoré cez deň zaspávajú pri dojčení sa v noci naučia zaspať samé. Dr Weissbluth však tvrdí, že po uplynutí prvých 4 mesiacov dojčenie viac ako 2 krát za noc vedie k rozbitiu zdravého nočného spánku a zákonite aj k spánkovému problému. Tvrdí však, že ak bábätko spí s Vami v posteli a pri dojčení sa úplne neprebudí, môžete dojčiť ľubovoľne často aj v noci a problém sa nevyvinie.

 

Ak by však problémom bola naozaj iba nesprávna spánková asociácia, bábätko by dojčenie požadovalo iba 2 krát za noc, s čím by vačšina mamičiek bola úplne spokojných. Ukazuje sa však, že nočné dojčenie navyše porušuje prirodzené biologické rytmy. Počas dňa je naša teplota prirodzene vyššia ako v noci a vylučujú sa iné hormóny ako v noci. Cez deň sme zvyknutí prijímať potravu v pravidelných časoch ale v noci sa žalúdok neotvára a my necítime hlad. Veľký kalorický príjem v noci môže zvýšiť telesnú teplotu a pozmeniť prirodzené vylučovanie hormónov, ktoré nám pomáhajú lepšie spať a nočný spánok získa niektoré charasteristiky denného zdriemnutia. A tak sa stane, že bábätko sa plne preberie 8-10 krát za noc, reálne hladné a zakaždým požaduje krátke dojčenie, aby sa uložilo na spánok na ďalšiu hodinu. V dôsledku častého nočného dojčenia nie je cez deň dostatočné hladné a preto dojčenia v noci naozaj potrebuje a tak vzniká začarovaný kruh, ktorý sa darí prelomiť len veľmi ťažko.

Aké chyby robia mamičky?

Nedá sa povedať, že neprimerané nočné dojčenie vždy vzniká chybou matky, ale existuje niekoľko spôsobov ako tomu predísť. Uvedomte si, že vaše bábätko často vydáva zvuky, dokonca aj plače zo spánku a nemusí to nutne znamenať, že je hladné. Dajte mu možnosť zasa sa ponoriť do spánku a nechajte ho pár minút plakať. Ak sa plač postupne utišuje, bábätko o chvíľu zaspí. Niekdy sa aj bábätko staršie ako 4 mesiace môže dočasne budiť viac krát za noc – ak ho niečo bolí, je choré, rastú mu zúbky, alebo sa jeho biologické rytmy narušia vďaka cestovaniu. V tomto prípade ho skúste učičíkať aj bez dojčenia viac ako 2 krát za noc a ak to dočasne nejde, trvajte na tom akonáhle problémy prejdú.

Kedy je namieste spánkový tréning

Ak sa vaše bábätko budí 8 krát za noc napriek tomu, že 4 mesiace malo už veľmi dávno, nepochybne s tým treba niečo robiť. Môžete síce dúfať, že z toho vyrastie, ale nie je pravdepodobné, že sa to stane skôr ako dosiahne 2-3 roky. Ak mienite odstaviť skôr, tak či tak budete musieť nočné dojčenia nejako odstrániť. Ak však vstáva len 2 krát za noc, je na Vás ako sa rozhodnete. Niektorí odborníci tvrdia, že niektoré bábätká potrebujú 1-2 nočné dojčenia až do 9 mesiacov a tieto dojčenia tiež môžu pomáhať udržovať Vašu produkciu mlieka. Ak Vás však nočné vstávanie priveľmi unavuje a deprimuje a Vaše bábätko má viac ako 9 mesiacov, môžte sa rozhodnúť ich úplne odstrániť, alebo použiť niektoré z nasledujúcich techník, aby sa nočné dojčenia postupom času ľahšie eliminovali.