Nosenie detí

21.09.2011 20:13

10 dôvodov prečo dieťa nosiť

 

1. Nosenie je výhodné
Uľahčí vám cestovanie, prechádzky, nákupy, budete oveľa mobilnejší. Nosenie vám umožní dojčenie na verejnosti bez toho, aby si to vôbec niekto všimol. Bez obáv môžeme povedať, že nosenie podporuje dojčenie. Dieťatko môže byť nakŕmené kedykoľvek podľa jeho požiadaviek.

 

2. Nosenie podporuje duševný a psychický vývoj dieťaťa
Bábätko pri mame počuje tlkot jej srdca, cíti jej teplo a dych. Počuje jej hlas, cíti jej dotyky, čo mu pripomína pobyt v maminom brušku. Nosením si deti cvičia rovnovážny systém a preukazujú potom lepší pohybový vývin. Nosenie pomáha deťom handicapovaným a predčasne narodeným. Poloha na boku môže pôsobiť terapeuticky pri problémoch s bedrovými kĺbami, nakoľko sú pri tejto polohe nožičky v ideálnom postavení.

3. Nosené deti sú šťastnejšie
Nosené deti sú spokojnejšie a menej plačú - nemajú veľa dôvodov na plač. Mama je nablízku, mliečko tiež, nič viac im nechýba. Plač je nepríjemný pre dieťa aj rodiča, vyplavuje sa pri ňom stresový hormón. Deti, ktoré menej plačú majú viac energie na spoznávanie sveta. Nosenie znižuje výskyt dojčenskej koliky. Ak dieťatko niečo vyruší či vystraší, môže sa k vám pritúliť a upokojiť sa tak.

4. Nosenie je zdravé aj pre vás
Pri malom dieťatku zrejme nebudete mať veľa času na seba a na cvičenie. Každodenné nosenie do istej miery cvičenie môže nahradiť, veď si len predstavte chôdzu s niekoľkokilovou záťažou. Nosenie pomáha schudnúť. Ak si potrebujete na chvíľu niekam odbehnúť či niečo doma urobiť, stačí si dať bábo na seba a máte obe ruky voľné.

5. Nosenie zlepšuje komunikáciu
Keď je dieťatko pri vás, vidí to čo vy, počuje to čo vy, pohybuje sa spolu s vami, je s vami v neustálom kontakte. Veľa sa naučí sledovaním okolia. Môžete hneď reagovať na jeho potreby bez toho, aby muselo plakať.

6. Nosiť môžete aj batoľatá
Hoci sa častejšie stretávame s malými bábätkami v šatkách a babyvakoch, úžasne ich môžeme využiť keď nám naše batoľa začne protestovať a odmieta ísť ďalej. Okrem toho nám nosiče často pomôžu pri výletoch, návštevách ZOO a najmä vtedy, keď so sebou nemáte kočík. Vačšie deti často hľadajú útechu u mamy, najmä keď sú unavené, či v období vzdoru.

7. Nosenie je spôsob na zlepšenie komunikácie dieťaťa s otcom, starými rodičmi, prípadne opatrovateľkou
Keďže dieťa bolo 9 mesiacov v maminom brušku, má s ňou silnejšie puto ako s ostatnými členmi rodiny. Nosenie je v tom prípade ideálny spôsob na prehĺbenie ich vzťahu a zlepšenie komunikácie.

8. Nosenie poskytuje pocit bezpečia
Pre malé dieťa nie je nič príjemnejšie ako mamina náruč. Nosenie dodáva deťom dostatok istoty a pocit bezpečia, ak vedia, ze u mamy nájdu oporu, budú mať v budúcnosti viac odvahy a budú nebojácne skúšať nové a nové veci.

9. Nosenie je ekonomicky výhodné
Najlacnejšie nosiče, ktoré podporujú zdravý vývoj detí sú babyšatky, ktoré sa dajú kúpiť za cenu cca 900.- korún, exkluzívne nosiče stoja síce o niečo viac, ale ak si uvedomíme, že vačšina mamičiek ich používa denne a zrejme ich bude používať aj pri ďalšom dieťati, nie je ani 3000.-korún horibilná suma.

10. Nosenie je zábava
Či ide o nosenie malého voňavého bábätka alebo zvedavého batoľaťa, každopádne je to zábava.

 

10 dôvodov prečo dieťa nenosiť v bejby šatke:

 

1. Dieťa je v šatke "stlačené"

Každý pohyb matky či sa už predkloní alebo zakloní "pracuje" s dieťatkom, ktoré stále reaguje na pohyb matky a nemôže si pokojne oddýchnuť v kľude.

2. Pri pohybe matky vzniká telesný pot a pach - dieťa to dýcha

3. Dieťa sa nemôže svojvoľne "natiahnuť" a uvoľniť sa kedy potrebuje

4. Natriasaním dieťaťa pri chôdzi dochádza v mozgu dieťaťa k silnejším otrasom ako eď je dieťa v kočíku s odpužením.

5. Dieťa má oblý chrbátik a dochádza k zlému dýchaniu

Plytké dýchanie je zodpovedné za zlý rozvoj pľúc, pretože dieťa je v polohe ako bolo v maternici - lenže ctedy nepotrebovalo dýchať pľúcami!

6. Znižuje sa cirkulácia krvi v žilách, pretože dieťa má jednu polohu a je "stlačené".

7. Žalúdok pri takejto polohe nepojme dostatočné množstvo potravy

Žalúdok je stiahnutejší kvôli polohe v šatke a neumožňuje prijať potrebné množstvo mlieka alebo tekutín.

8. Nosenie dieťaťa v šatke poškodzuje krčnú chrbticu a tlačí vnútorné orgány matky

9. Opakované problémy pri "odstavení" väčšieho dieťaťa od šatky

10. Problémy s chodením - lenivosť

Väčšina detí je lenivá chodiť, stále sa pýtajú na ruky.